سیاسی

مجلس دوازدهم به لحاظ تضارب افکار، پرچالش خواهد بود

حمیدرضا ترقی با اشاره به برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس دوازدهم و مشخص شدن ترکیب این مجلس گفت: روز جمعه طبق روال همه دوره ها، مرحله دوم معمولا جمعیت شرکت کننده کاهش پیدا می‌کند، خصوصا اینکه فراگیر هم نبود و فقط در حدود بیست و چند حوزه انتخابیه انتخابات برگزار شد.
قائم مقام دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با بیان این که مردم در مرحله اول ضربه ای که باید را به دشمنان در خصوص مشارکت و انتخابات زدند، تصریح کرد: البته انگیزه مردم در مرحله دوم کاهش پیدا کرده بود. اما در عین حال بازهم به نسبت دور دوم انتخابات قبلی، درصد قابل توجهی افزایش مشارکت مردم را شاهد بودیم اما در کل مقدار کمی است که باید ریشه یابی شود و در جهت افزایش مشارکت مردم چه در مرحله اول و چه در مرحله دوم، برنامه ریزی دقیق و درستی صورت بگیرد که به سمت مشارکت حداکثری پیش برویم.
او در ادامه گفت: بخشی از این برنامه ریزی را می‌توان به رفع نارضایتی ها در خصوص معیشت و بخش دیگر نیز به فعال سازی مشارکت های مردمی و فراهم کردن امکانات آنها در صحنه، اختصاص داد.
ترقی اضافه کرد: به هر حال باید از آنهایی که از این حق قانونی خود استفاده نکردند و نسبت به این حق قانونی خود بی تفاوت بودند هم گله کرد. از سوی دیگر این بی تفاوتی باید ریشه یابی شود و مشکلات را حل کرد.
قائم مقام دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با بیان این موضوع که ترکیب مجلس جدید نشان می‌دهد که مردم به یک خودتشخیصی رسیده اند، گفت: مردم بر اساس تشخیصی که دارند افراد را از فهرست های مختلف مورد بررسی قرار دادند و کسی که از نظر آنها امتیاز بیشتری داشته را انتخاب کردند. این رسیدن مردم به یک خود تشخیصی باعث شده تا چندان به فهرست ها توجه نکنند.
وی در ادامه به تنوع سیاسی مجلس دوازدهم اشاره کرد و یادآور شد: شاهد مجلس متنوعی به لحاظ نحله‌های فکری در دوره دوازدهم خواهیم بود؛ اگرچه اکثریت این مجلس اصولگرایان هستند، اما با سلایق مختلف اصولگرایان تجلی پیدا کرده است.
ترقی خاطر نشان کرد: به‌نظر می‌رسد توانمندی مجلس دوازدهم در مبارزه با فساد و نظارت بر عملکرد دولت افزایش پیدا خواهد کرد و مجلس پر چالشی به لحاظ تضارب افکار به وجود خواهد آمد.