بین الملل

رسانه صهیونیستی: اسرائیل در بدترین وضعیت منطقه‌ای و بین‌المللی قرار دارد

در پی ادامه نگرانی صهیونیست‌ها از تحولات چند روز گذشته و حملات موشکی مقاومت به مواضع این رژیم، رسانه‌های عبری روز گذشته اعلام کردند: اسرائیل اکنون با یک طوفان بزرگ برای جنگ چندجبهه‌ای مواجه است؛ جنگی که ایران و حزب‌الله و حماس در آن مشارکت دارند.

روزنامه عبری هاآرتص در این زمینه گزارش داد: دور کنونی حوادث خشونت‌آمیز در جبهه‌های مختلف، تکرار استراتژی بلندمدت حماس و حزب‌الله با الهام‌گیری از ایران است؛ به این صورت که اسرائیل را از خلال یک روند فرسایشی خسته و سپس نابود کند.

این رسانه صهیونیستی گزارش داد: اسرائیل اکنون با دشمنی مواجه است که به‌دنبال کشاندن آن به یک جنگ چندجبهه‌ای در امتداد مرزهای اسرائیل (فلسطین اشغالی) در کرانه باختری و قدس و اراضی 1948 می‌باشد.

هاآرتص با ابراز اینکه "وضعیت منطقه‌ای و بین‌المللی اسرائیل نمی‌تواند بدتر از این باشد" تأکید کرد، اسرائیل به‌جای اینکه در تلاش برای تبدیل کردن توافق‌های عادی‌سازی به سکویی برای ایجاد یک خاورمیانه جدید و تغییر جایگاه اسرائیل در آن باشد، با اقدامات خود موجب شده است امارات و بحرین و مغرب و نیز اردن و مصر مجبور به کاهش روابط با تل‌آویو شوند.

استراتژی نتانیاهو برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران از هم پاشیده است

این رسانه عبری ادامه داد، فروپاشی کامل استراتژی بنیامین نتانیاهو برای مقابله با برنامه‌ هسته‌ای ایران کاملاً آشکار شده است و روابط اسرائیل با ایالات متحده بیش از پیش در وضعیت تشنج قرار دارد؛ آن هم درحالی که همه می‌دانند واشنگتن بزرگترین متحد اسرائیل است و نمی‌توان از آن بی‌نیاز بود، همچنین مشخص نیست که بدون آمریکا، اسرائیل حتی یک روز دوام بیاورد.

تنها رژیمی که در منطقه تغییر خواهد کرد اسرائیل است نه ایران

در ادامه این گزارش آمده است: اسرائیل اکنون در برابر یک طوفان بزرگ قرار دارد؛ طوفانی که سازمان‌های اطلاعاتی اسرائیل ماه‌هاست درباره آن هشدار می‌دهند، یعنی جنگ چندجبهه‌ای. سخت نیست که تصور کنیم ایران و حزب‌الله و حماس با خوشحالی به هرج‌ومرج موجود در اسرائیل نگاه می‌کنند.

این رسانه صهیونیستی تصریح کرد: ورود به هرگونه درگیری، بازدارندگی اسرائیل را تضعیف می‌کند و جایگاه بین‌المللی آن را از بین می‌برد، بنابراین می‌توان گفت تنها رژیمی که به‌زودی در منطقه تغییر خواهد کرد اسرائیل است نه ایران.

از طرف دیگر «امیر بارشلوم» تحلیلگر امور نظامی در وب‌سایت تایمز رژیم صهیونیستی با انتشار مقاله‌ای به قدرت روزافزون ایران اعتراف و اعلام کرد که خاورمیانه جدید به‌رهبری ایران و متحدان منطقه‌ای آن ظهور خواهد کرد.

وی افزود، آمریکا به‌شدت نگران محور جدید در خاورمیانه با همگرایی و همسویی ایران و روسیه و چین و عربستان است.

نگرانی صهیونیست‌ها درباره جنگ در چند جبهه

این نگرانی صهیونیست‌ها درحالی است که محافل و کارشناسان و نیز برخی مقامات این رژیم در سایه حوادث اخیر، درباره سناریوهای خطرناک درگیر شدن اسرائیل در یک جنگ چندجبهه‌ای هشدار می‌دهند.

در این راستا «تامیر پاردو» رئیس اسبق موساد طی سخنرانی در کالج «نتانیا» اعلام کرد: درحالی که صحبت‌های زیادی درباره تهدیدهای بزرگِ پیشِ‌روی اسرائیل مطرح می‌شود، بزرگترین تهدید، خودِ ما اسرائیلی‌ها هستیم و روند خودویرانگری اسرائیل از سال‌های گذشته آغاز شده است، این وضعیت ما را ملزم می‌کند این مسیر فاجعه‌بار را قبل از رسیدن به نقطه بی‌بازگشت متوقف سازیم؛ زیرا اسرائیل به خودیِ خود درحال فروپاشی است.

این مقام امنیتی رژیم صهیونیستی ادامه داد: درست است که اسرائیل ثروتمند و مرفه است اما اکنون تبدیل به نهادی چندپاره و ویران شده است و خطرات آن تمام نمی‌شود.

علاوه بر آن «اودی دیکل» پژوهشگر مؤسسه تحقیقات امنیت داخلی رژیم صهیونیستی هشدار داد که در جنگ بعدی جبهه داخلی اسرائیل با هزاران موشک و راکت از جمله ده‌ها هزار موشک نقطه‌زن و پهپادها مورد حمله قرار خواهد گرفت که به‌طور موازی از لبنان، سوریه، غرب عراق و نوار غزه شلیک خواهند شد.

وی تصریح کرد، نتایج بررسی‌های مرکز تحقیقات امنیت داخلی اسرائیل نشان می‌دهد که جنگ بعدی اسرائیل با محور ایران و متحدانش در سایه توسعه توانایی‌های نظامی این محور و ظهور ارتباطات زمینی بین نیروهای آن از تهران تا بیروت خواهد بود؛ درحالی که این محور قابلیت‌های بالایی در سطح موشکی و پهپادی برای حمله به اسرائیل در طیف وسیع دارد.

نویسندگان این گزارش مرکز تحقیقات امنیت داخلی رژیم صهیونیستی به این نتیجه رسیدند: جنگ بعدی اسرائیل در چند جبهه خواهد بود؛ لبنان، سوریه و غرب عراق، همچنین احتمالاً حماس و جهاد اسلامی نیز از نوار غزه به آن ملحق خواهند شد، این یک جنگ ویرانگر خواهد بود. در زمان حاضر امور به سمت و سویی رفته است که اوضاع از کنترل خارج شده است و م‌ ‌تواند منجر به وقوع یک جنگ بزرگ شود.

در ادامه این گزارش آمده است: جنگ آینده از نظر حجم و قدرت ویرانگری قابل مقایسه با جنگ‌های قبلی نیست و پیش‌بینی می‌شود که یک کشتار بزرگ در جبهه داخلی اسرائیل اتفاق بیفتد و ضربات دردناکی به اهداف استراتژیک وارد خواهد شد.

مرکز تحقیقات امنیت داخلی رژیم صهیونیستی یک سناریوی حمله ناگهانی به اسرائیل را ترسیم می‌کند که در آن سامانه دفاعی این رژیم آماده نیست و این مسئله می‌تواند بر توانایی ارتش برای انجام عملیات‌های هجومی نیز تأثیر منفی بگذارد و آمادگی نیروهای هوایی را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

در ادامه این تحقیق تأکید شده است: در جنگ چندجبهه‌ای، دشمن ضربه شدیدی به جبهه داخلی اسرائیل وارد می‌کند که عملکرد اقتصاد آن را مختل خواهد کرد، همچنین تمرکز دشمن معطوف به بی‌ثبات کردن امنیت اسرائیلی‌هاست که اخیراً شکاف‌های زیادی در آن دیده شده است.

در پایان این مطالعه آمده است: در زمان حاضر وضعیت جامعه اسرائیل به‌شدت نگران‌کننده است و بعد از تلاش کابینه بنیامین نتانیاهو برای اجرای طرح کودتا در سیستم قضائی و در سایه فقدان وحدت اسرائیلی‌ها و عدم همبستگی آنها، نگرانی زیادی درباره نتایج جنگ بعدی اسرائیل با دشمنانش وجود دارد.

جنگ بزرگ منطقه‌ای یا «جنگ چندجبهه‌ای» سناریویی است که طی سال‌های گذشته محافل و کارشناسان صهیونیست به‌وفور درباره آن صحبت می‌کنند و اغلب آنها اتفاق نظر دارند که این جنگ در صورت وقوع می‌تواند به موجودیت اسرائیل پایان دهد، به همین منظور نهادهای نظامی و سیاسی رژیم اشغالگر با برگزاری مانورها و تنظیم استراتژی‌های جدید تلاش دارند در وهله نخست اساساً از آغاز چنین جنگی خودداری کنند؛ چرا که می‌دانند در صورت ورود همه دشمنان اسرائیل به یک جنگ فراگیر علیه این رژیم، اسرائیل عملاً شانسی برای بقا نخواهد داشت.