جامعه

با تمام توان به فلسطین کمک می‌کنیم

سرلشکر محمد باقری در همایش هندسه نظم جدید جهانی که در دانشگاه عالی دفاع ملی برگزار شد، گفت: از یک سال قبل که رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع دانشگاهیان ضرورت بررسی تغییرات جهانی و نظم آینده و تعیین جایگاه کشور در این نظم محتمل را تبیین کردند این دانشگاه مقدمات برگزاری این همایش را پیگیری کرد.

وی افزود: قاعده حاکم بر نظم های جهان شمول در دوره های تاریخی مختلف تغییر بوده است و پایداری یک نظم مقرون به صحت نیست. از ابتدای قرن بیستم دو بلوک شرق و غرب به دنبال دستیابی منافع بیشتر و تسلط بر منطقه غرب آسیا و سایر ظرفیت های راهبردی آن بودند. در تحولات بعدی شکل گیری جنگ سرد در قالب یک جنگ دو قطبی 40 ساله و در ادامه محو شدن کمونیسم از معادلات جهانی و در پی آن تجاوز وحشیانه آمریکا به کشورهای عراق و افغانستان و ایجاد داعش برای سرنگونی دولت‌های سوریه و عراق همگی نشان‌دهنده تغییر نظم‌های جهانی بوده است.

باقری تصریح کرد: اما شواهد نشان می‌دهد نظم تک قطبی هیچ وقت شکل پایدار به خود نگرفته و جهان در آستانه یک نظم جدید است. ظهور انقلاب اسلامی در ایران و به عنوان گامی در مسیر حاکمیت امر الهی یک استثنا مهم مورد حال رشد و توسعه د این مسیر محسوب می شود. انقلاب اسلامی یکی از عوامل مهم عدم شکل گیری استیلای آمریکا بر جهان بوده و این حرکت ادامه خواهد داشت. وعده‌های خدا نشان می دهد اراده الهی بر سرنگونی نظام های استکباری و ایجاد نظام های صالحان در جهان است و انقلاب اسلامی ایران هم در این مسیر است.

سرلشکر باقری با اشاره به خروج آمریکا از افغانستان و عراق، اظهار داشت: عقب نشینی فرارگونه آمریکا از افغانستان و عراق و هزینه بیش از ۷ تریلیون دلار در منطقه و نتیجه نگرفتن از آن و فرسودگی ارتش آمریکا را مشاهده کردیم. آمریکا نسبت به قبل ضعیف‌تر شده است و مدعای این موضوع سخنان مقامات آمریکا و اروپاست.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح تصریح کرد: اسرائیل غاصب فلسطین از سودای در اختیار گرفتن نیل تا فرات و تجربه پیروزی در جنگ با اعراب و در اختیار داشتن قدرت نظامی در سراشیبی افول قرار گرفته و از شکست در جنگ ۳۳ روزه در عرصه های گوناگون دچار مشکلات اساسی است. اما در مقابل ملت مظلوم فلسطین و محور مقاومت در اوج قدرت و هماهنگی و حرکت روبه رشد در مسیر آزادی فلسطین است.

وی گفت: قدرت گیری اقتصادی چین و گرفتن قدرت اول اقتصادی در جهان از آمریکا و سرمایه گذاری در سراسر آسیا و بخشی از قدرت آفریقا و اروپا و افزایش قدرت نظامی نشانه مهم دیگری از تغییر در هندسه نظم و قدرت جهان است. عبور روسیه از اعتماد به غرب و ایستادگی در برابر توسعه ناتو به سمت شرق حتی به قیمت درگیر شدن در یک جنگ و از سوی دیگر اصرار آمریکا بر ادامه جنگ حتی به قیمت انهدام زیر ساخت های اوکراین و اصرار روسیه بر ایجاد یک منطقه حائل، به نظر می رسد این جنگ به سادگی پایان نیافته و با مسدود شدن مسیرهای انتقال کالا و انرژی به اروپا موجب ایجاد نگاه به شرق در روسیه خواهد شد.

سرلشکر باقری اظهار داشت: پیشرفت علوم جدید از دیگر ویژگی های جهان جدید است که آمریکا در این حوزه نیز دیگر سرآمد جهان نیست. آمریکا در مسیر افول قرار گرفته است و اگر اروپا و سایر هم پیمانان آمریکا خود را از زنجیرهای حمایت کورکورانه آمریکا رها نکنند همراه با آن قهقرا خواهند رفت. آسیا و شرق در مقابل زورگویی آمریکا هم نظر بوده اند.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح عنوان کرد: کشور ایران با دارا بودن موقعیت و منابع ممتاز دارای تاریخی سرشار از افتخار و سربلندی ظرفیت بالقوه و کم نظیری در رشد جهش گونه در سلسله مراتب قدرت جهانی دارا است. قدرت بازدارنده نظامی در جهت دوستی و برادری با کشورهای همسایه و ایستادگی در برابر زورگویی آمریکا سپر امنیتی خوبی فراهم کرده و سیاست قطعی کشور برای توسعه روابط و دوستی با همسایگان و عدم چشمداشت به سرزمین و منافع دیگران بستر لازم برای بهرمندی کشورهای دوست از ظرفیت های ایران را فراهم کرده است.

سرلشکر باقری اظهار داشت: نیروهای مسلح ایران از هم افزایی ارتش های بزرگ کشورهای آسیایی در قالب پیمان شانگهای برای شکل دهی به یک توان برتر صلح‌جوی جهانی، از تولید مشترک محصولات نظامی مورد نیاز استقبال کرده و در قبال ایفای نقش خود در امنیت منطقه پاسخگو است.

وی رویکرد حضور نظامی آمریکا و همراهان اروپایی او را به ضرر منطقه دانست و گفت: حق حاکمیت مردم فلسطین را به رسمیت شناخته و با تمام توان به آن کمک می کنیم.